Paritem Web Bilgi & Kullanıcı Kılavuzu

Kurumumuz, “Kaldıraçlı Alım Satım İşlemleri ve Bu İşlemleri Gerçekleştirebilecek Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ” (Seri V, No:125) gereğince;

Her türlü döviz, mal, kıymetli maden ve kurulca belirlenecek diğer varlıkların kaldıraçlı olarak elektronik ortamda alım satım işlemlerine ilişkin olarak müşterilerden gelen emirlerin doğrudan kabul edilmesi ve/veya gerçekleştirilmesi faaliyetini, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından verilen, 16.04.2012 tarih ve ARK/KAS-9 sayılı “Kaldıraçlı Alım Satım İşlemleri Yetki Belgesi” çerçevesinde yürütür.

 1. Önyüz

  Paritem işlem platformunda hesap açmadan önce, ücretsiz deneme hesabı açıp kendinizi ve sistemimizi test edebilirsiniz. SPK mevzuatı gereği, gerçek hesap açabilmek için yatırımcıların deneme hesabından asgari 6 iş günü boyunca 50 işlem yapmış olmaları gerekmektedir.

  Paritem’e www.paritem.com.tr web adresinden veya www.anadoluyatirim.com.tr adresinden Paritem’i tıklayarak giriş yapabilirsiniz.

  • Hafta içi 5 gün, 24 saat süreyle, gerçek zamanlı pariteler ile İnternet üzerinden parite işlemi yapabilme imkanı sağlanmaktadır.
  • Platformda piyasa işlemi yapılabildiği gibi, emir de bırakılabilmektedir.
  • Internet üzerinden işlem yapabilme imkanı sağlayan platform, kesintisiz, değişikliklere kolay adapte edilebilir, oluşabilecek riskleri minimize edecek şekilde çalışmasını sağlayan, detaylı fonksiyonlara sahip bir yönetim modülüne sahiptir.
  • Kişisel PC veya internet bağlantınızda oluşan sorun nedeniyle Platforma erişememeniz durumunda, işlemleriniz yazılı veya kayıtlı telefon aracılığı alınır, müşteri temsilcileri tarafından sisteme hesap numarası bazında giriş yapılır.
  • Bu kapsamda yapılan telefon görüşmeleri güvenlik ve Sermaye Piyasası Kurulu tebliği gereğince kayıt altına alınmaktadır.
  • Sms yada e-mail yoluyla tarafınıza iletilen kullanıcı bilgilerini hatırlayamamanız durumunda yeni kullanıcı bilgileri için telefonla talep yapılması yeterlidir.
  • Sisteme ilk girişte kullanıcı adı ve parola istenmektedir. Daha sonraki girişlerinizde belirli periyodlarla parola bilginizi güncellenmeniz önerilmektedir.
  • Hatalı giriş yapıldığında, loglanan IP adresi giriş yapılan zamanı da içerecek şekilde Metatrader5 platformunda Terminal penceresi içinde yeralan Günlük sekmesi altında kaydedilmektedir.  
  • Piyasanın hareketli olduğu zamanlarda (önemli bir haber, veri veya dataların açıklandığı) alış satış farkları açılmaktadır. Bu durumlarda yapacağınız işlemler istediğiniz fiyattan gerçekleşmeyebilir.
  • Hesap Açın bölümünden, ‘Deneme Hesabı Açın’ veya ‘Gerçek Hesap Açın’ı tıklayarak, Deneme veya Gerçek Hesap açabilirsiniz.
  • Giriş Yapın bölümünden ‘ Webtrader Deneme Hesabına Giriş Yapın’ veya ‘Webtrader Gerçek Hesaba Giriş Yapın’ı tıklayarak, Deneme veya Gerçek Hesabınıza giriş yapabilirsiniz.
  • Günün haYorumu Bölümünden, pariteler kkında teknik analizleri ve yorumları takip edebilirsiniz. Ayrıca, Piyasa Haberleri’ni, Anlık Analizleri ve Duyuruları izleyebilirsiniz.
  • Paritem bölümünden Paritem hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.
  • Forex bölümünden Foreks hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.
  • Kullanıcı Kılavuzu, platformu kullanırken size kolaylık sağlayacak bilgileri içermektedir.
  • Web sayfasının içeriğinde yer alan tüm bilgiler yatırımcıların kendi istekleriyle alım satım yapmasına destek olmak amacıyla hazırlanmıştır. Anadolu Yatırım web sitesinde yer alan bilgilerin doğruluğu konusunda gerekli hassasiyeti göstermektedir. Ancak web sitesinde yer alan bilgiler genel nitelikte olup Anadolu Yatırım hiç bir şekilde bir getiriyi vaat etmemekte, portföyde oluşabilecek zararlardan da sorumluluğu bulunmamaktadır.
  • Araçlar bölümünden Ekonomik Takvim, Grafikler, Günün Yorumu, Anlık Analizler, Piyasa Haberleri, Duyurular ve Parite Bilgileri’ne ulaşabilirsiniz.
  • Uluslararası döviz ve değerli maden işlemleri yüksek derecede risk içermektedir. Ayrıca foreks piyasasındaki yüksek kaldıraç oranları aldığınız pozisyonun yönüne göre lehinize çalıştığı gibi aleyhinize de çalışabilir. Bu yüzden paranızın belli bir kısmını veya tamamını kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Bu piyasada işlem yapmadan önce bu piyasadaki tecrübenizi arttırmanız ve risk seviyenizi belirlemeniz gerekmektedir.

   Ayrıca internet tabanlı platformdan işlem yaparken bulunduğunuz lokasyonun internet serverlarının sinyal gücü, işlem yaparken önem arz etmektedir. Bağlantı sırasında yaşanan gecikmeler, kopukluklar işlem hızını düşürmektedir.
  • Sıkça Sorulan Sorular bölümünde, Paritem’in işleyişi hakkında soru cevap halinde bilgiler bulunmaktadır.
 2. Deneme Hesabı Açılışı

  Deneme Hesap Başvurusunu doldururken, boş olan kutucuklar giriş yapılacak alanlardır. Lütfen doğru ve eksiksiz doldurmaya özen gösteriniz. Son olarak Gönder tuşuna bastığınızda “İşlem Başarılı'' mesajı belirecektir. Otomatik olarak oluşturulan Kullanıcı Adınız ve Parola bilgileriniz Sms ve e-mail olarak tarafınıza gönderilecektir.

 3. İşlem Platformu

  Paritem hesabında işlem yapmak için Webtrader girişten kullanıcı adı ve parola bilgilerini girerek işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Platformun görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır.

   
  Platformun en üstünde haftalık ekonomik verilerin açıklandığı Ekonomik Takvim, Haberler ve Grafikleri izleyebilirsiniz.

   

   Platformu açtığınızda üst sırada bulunan parite çiftleri en yoğun işlem yapılan paritelerdir. İşlem yaparken parite kutucuğundaki miktar kısmından okla miktarı seçerek müşteri alış veya satışı tıklamanız yeterli olacaktır. Miktardaki K bin demektir. 100 K, 100.000 anlamına gelmektedir. Miktarın sağ yanındaki kırmızı soru işaretli kutucuğa bastığınızda ise teminatınıza göre ilgili parite çiftinden maksimum ne kadar işlem yapabileceğinizi Margin kutucuğunun içinde görebilirsiniz.Parite kutucuğunun sağ alt köşesinden büyüklükler ayarlanabilir. En üstte bulunmasını istemediğiniz parite çiftini sağ üstteki çarpı işaretinden kapatabilirsiniz. En üst sırada bulunmayan, görmek istediğiniz parite çiftini gerçek zamanlı parite bilgisindeki kutudan çift tıklayarak açabilirsiniz. Platformdaki tüm parite çiftleri, Gerçek Zamanlı Parite Bilgisi kutucuğunda bulunmaktadır. Gerçek Zamanlı Parite Bilgisi kutucuğunu kapattığınızda ise tekrar açabilmeniz için en üstte yer alan işlem platformunun altındaki menüden seçim yapabilirsiniz. 

  Margin kutucuğunda hesap bakiyenizi, işlem yaptıysanız açık kar veya zararınızı, marjin kapasitenizi, toplam açık pozisyonlarınız ve hedge sonrası açık pozisyonlarınızı, teminat cinsinden kullanılabilir limitinizi ve işlem yapacağınız paritenin miktar yazısının yanındaki soru işaretine bastığınızda alış ve satış yönü için ayrı ayrı maksimum işlem limitini görebilirsiniz. Açık İşlemler kutucuğunda açtığınız pozisyonu görebilirsiniz.Pozisyon Özeti kutucuğunda birden fazla açtığınız pozisyonun özetini izleyebilirsiniz. İşlem Takip kutucuğunda ise açık pozisyonlarınızı, pozisyon özetinizi, bekleyen emirlerinizi ve marjin kapasitenizi görebilirsiniz.

  Açık İşlemler kutucuğunda açtığınız pozisyonu görebilirsiniz.

  Pozisyon Özeti kutucuğunda birden fazla açtığınız pozisyonun özetini izleyebilirsiniz.

  İşlem Takip kutucuğunda ise açık pozisyonlarınızı, pozisyon özetinizi, bekleyen emirlerinizi ve marjin kapasitenizi görebilirsiniz.

 4. Raporlama

  İşlem Platformu, Pozisyon, Raporlar ve Yardım menülerinde daha çok raporlama ve kullanılan kutucukları yeniden oluşturma fonksiyonu bulunmaktadır.

  İşlem Platformu

   * Platformdan çıkış için, exit veya uygulamadan çık seçeneklerini kullanarak paritem ekranından çıkış yapabilirsiniz. Platformdaki kutucukların yerlerini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Son bıraktığınız haliyle kalması için, Uygulamadan Çık’tan çıkış yapmanız gerekmektedir.

  * Platformdaki tüm parite çiftleri, Gerçek Zamanlı Parite Bilgisi kutucuğunda bulunmaktadır. Gerçek Zamanlı Parite Bilgileri, ilk açılış ekranına sol tarafta standart olarak gelmektedir. Herhangi bir nedenle bu kutucuğu kapattığınızda, tekrar açmak için işlem platformu menüsündeki, alt menüden açabilirsiniz.

  * Limitli Emirler seçeneğinden, Yeni Emir kutucuğunu tıklayarak, örnekte olduğu gibi, Kar Al, Zarar Durdur, Bitiş Tarihini İptal Edilene Kadar veya Gün içi olarak tıklayarak, yeni emir bırakabilirsiniz.


  Limitli Emirler seçeneğini tıkladığınızda, bıraktığınız yeni emrinizi aşağıdaki gibi ekranda görebilirsiniz.

  * İşlem Girişi menüsünden, tüm parite çiftlerini seçip ekrana getirebilirsiniz. Açtığınız parite çifti sol üst köşede açılacaktır. Aynı zamanda Gerçek Zamanlı Parite Bilgisi kutucuğundaki döviz cinslerine çift tıkladığınızda da işlem yapmak için pencere açılacaktır.

  * Şifre Değiştirme, Parola Değiştirme, Kullanıcı Adı Değiştirme menüsünden, şifrenizi, parolanızı ve kullanıcı adınızı değiştirebilirsiniz.

  Pozisyon

  Açık İşlemler, Pozisyon Özeti, Margin ve İşlem Takip kutucuğu platformu açtığımızda standart olarak sağ tarafta yer alacaktır. Herhangi bir şekilde kapatmanız durumunda Pozisyon menüsünden geri çağırabilirsiniz.

  Raporlar

  * İşlem Defteri menüsünden görmek istediğiniz tarih aralığını seçerek, yaptığınız işlemlerin dökümünü görebilirsiniz.

  * Hesap Özeti menüsünden teminat bakiyenizi, açık işlemlerinizi ve açık emirlerinizi bir arada görebilirsiniz.

  * Para Hareketleri menüsünden, tarih aralığı seçerek teminat bakiyesindeki para hareketlerini görebilirsiniz.

  * Mesajlar menüsünden, size gelen mesajları görebilirsiniz.

  * Bugün Yapılan İşlemler menüsünden, gün içinde yaptığınız işlemlerin dökümünü ve para hareketlerini görebilirsiniz.

  * Netleme Tablosu menüsünden, gün sonunda kullanılan, netleme rakamlarını görebilirsiniz. Netleme rakamları, piyasa şartları değişirse gün sonlarında güncellenmektedir.

  * İşlem Defteri (yeni) menüsünden, tarih aralığı, döviz cinsi, işlem tipi (işlem giriş, gerçekleşen emir, otomatik pozisyon kapama) ve alış/satış seçeneklerini seçerek, yaptığınız işlemi inceleyebilirsiniz.

  * Marjin Aşım Raporu menüsünden, tarih aralığı seçerek, marja değerek otomatik olarak kapanan pozisyonlarınızın görüntüsünü görebilirsiniz.

  * İşlem Eşleştirme Raporu menüsünden, işlemlerinizin açılış ve kapanış paritelerinin eşleştirmesini görebilirsiniz.

  * Pozisyon ve Hareket Listesi menüsünden teminat bakiyenizi, açık işlemlerinizi, açık emirlerinizi, kapanan işlemlerinizi ve para hareketlerinizi bir arada görebilirsiniz.

  Yardım

  * Ayarlar menüsünde Kullanıcı Bilgileri, Temalar ve Renk Seçimi bulunmaktadır.

 5. İşlemlerin Yapılışı


  Bir parite çiftinde, paritenin artacağı beklentiniz varsa, miktar seçerek alış pozisyonunu tıklayarak, parite çıktığı zaman satış yaparak, pozisyonunuzu karlı kapatabilirsiniz.

  ALIM İŞLEMİ

  Örnek 1: EUR/USD paritesi Miktar: 100 K (K bin demek) Yön: Müşteri Eur alış Parite: 1.28781

  Yaptığınız işlem, İşlem Takip penceresinde aşağıdaki gibi görülecektir.

  ALIM - SATIM İŞLEMLERİ

  Örnek 1:

  EUR/USD paritesi
  Miktar: 100 K (K bin demek)
  Yön: Müşteri Eur Satış
  Parite: 1.0650

  Örnek 2:

  USD/TRY paritesi
  Miktar: 300 K (K bin demek)
  Yön: Müşteri Usd Satış
  Parite: 3.50

  MARJİN KAPASİTESİ

  İşlem Takip penceresinde görüldüğü gibi;

  Marjımız % 40,65 oldu.
  100.000 USD Hesap Bakiyemiz
  Marjin Kapasiteniz: % 10
   

  Kullanılabilir Bakiye’nin, Güncel Fiyat’a (güncel pariteye) göre Hedge Sonrası Pozisyonların teminat cinsi karşılığına oranı olan Marjin Kapasitemiz;

  Hedge Sonrası Pozisyon USD (300,000 USD +(100,000*1,0650)) =406,500 USD
  40.650 / 406.500 = % 40,65

  Margin Kapasitesi % 10’un altına düştüğünde, açık pozisyonlarınızdan “Hedge Pozisyon” olan EURUSD 100,000 alış ve EURUSD 100,000 satış korunacaktır. Açık pozisyonunuz olan USDTRY Satış 300,000 kapatılacaktır. Birden fazla açık pozisyonunuz olması durumunda pozisyonlarınız seçmiş olduğunuz “Otomatik Pozisyon Kapama” seçeneklerinden biriyle kapatılacaktır. Marjınız % 10’a yaklaştığında açık pozisyonlarınızın kapanmaması için, ya kısmi olarak pozisyonunuzu kapatabilir, ya da teminat arttırımı yapabilirsiniz.

 6. Emir Çeşitleri

  İşlem takip kutucuğunda yer alan açık pozisyonunuzun sol tarafında yer alan yeşil oku (güncelle) kullanarak istediğiniz pozisyonunuza emir bırakabilirsiniz.

  Kar Al emri yanındaki boş kutucuğunu işaretleyerek emir bırakabilirsiniz. 1.26005’ten almış olduğunuz EUR/USD paritesi için 1.26300’a kar al emri bırakabilirsiniz.

  Zararı Durdur yanındaki boş kutucuğunu işaretleyerek emir bırakabilirsiniz. 1.26005’ten almış olduğunuz EUR/USD paritesi için 1.25950’e zarar durdur emri bırakabilirsiniz.

  Ekran görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır.

  Bıraktığınız Kar Al ve Zarar Durdur emirleri, İşlem Takip menüsünde aşağıdaki gibi gözükecektir.

  Zarar Takip (İz Süren Stop): Zarar Takip miktarını belirleyerek emir bırakabilirsiniz. Pozisyonunuza bırakacağınız Zarar Takip Emri (İz Süren Stop Emri ) ile piyasa yukarı gittikçe bıraktığınız stop emir, belirleyeceğiniz aralık kadar yukarı taşınacaktır.

  Örnek: 

  Yön: Müşteri EUR alış,
  Miktar: 100 K
  Parite: 1,25957
  Zarar Takip: 100 tik ( 1,25957- 0,00100 ) = 1,25857

  Zarar takip miktarını 100 olarak belirlediğinizde sistem 1,25857 zarar durdur emri bırakacak ve parite yukarı gittiği kadar örneğin 10 tik, zarar durdur emrinizde 1,25857’ten 1,25867’e yükselecektir.

 7. Otomatik Pozisyon Kapama Seçimi

  Açmış olduğunuz pozisyonlar tanımlı olan marjin kapasitesinizin altına düştüğünde tamamı kapanmadan, hedge(korunma) pozisyonlarınız hariç diğer pozisyonlar belirtmiş olduğumuz ve sizlerin seçeceği yöntem ile kapanacaktır.

  Pozisyon Kapatma Yöntemleri

  - Düşük karda olandan başla
  - Yüksek karda olandan başla
  - Düşük zararda olandan başla
  - Yüksek zararda olandan başla
  - Düşük miktarda olandan başla
  - Yüksek miktarda olandan başla
  - Eski tarihli olandan başla
  - Yeni tarihli olandan başla
  - Hedge (korunma) gözetmeksizin tüm pozisyonları kapat (Mevcut Yöntem)

  Yukarıda belirtilen Pozisyon Kapatma Yönetemlerinden birini seçmeniz yeterli olacaktır.Pozisyon kapatma yöntemlerini Paritem platformundan istediğiniz anda değiştirilebilirsiniz.

  “Otomatik Pozisyon Kapatma Seçimini” İşlem Platformu menüsü içerisinden yapabilirsiniz.

 8. Taşıma Maliyetleri - Netleme

  Açık pozisyonunuzu kapatmadan taşımak isterseniz, Paritem platformu gece 00:00’dan sonra kalan açık işleminizin miktarı ve yönüne (alış-satış) göre artı veya eksi taşıma maliyeti yansıtacaktır. Netleme katsayılarını Raporlar menüsünün altında Netleme Tablosu seçeneğinden görebilirsiniz.

  Baz para cinsi alış ise netleme satışı, baz para cinsi satış ise netleme alışı kullanıyoruz. Hesaplamada ikinci para cinsinin yönü ise, taşıdığınız pozisyonun işareti olarak yansır.

  Örnek 1 

  EUR/USD 100.000 alış EUR/USD paritesinde baz para cinsi EUR, ikinci para cinsi USD’dir. EUR alış USD satış işleminde USD yani ikinci para cinsi eksi olduğu için, meblağın başına eksi işareti gelir. Hesaplama sonucu çıkan değer ikinci para cinsi olarak çıktığı için, teminatımız olan USD para birimine dönüştürülerek netleme hesaplanmıştır. 
  -100.000 * 0,000014 = - 1,40 USD 

  Örnek 2

  EUR/USD 100.000 satış EUR/USD paritesinde baz para cinsi EUR, ikinci para cinsi USD’dir. EUR satış USD alış işleminde USD yani ikinci para cinsi artı olduğu için, meblağın başına artı işareti gelir. Hesaplama sonucu çıkan değer ikinci para cinsi olarak çıktığı için, teminatımız olan USD para birimine dönüştürülerek netleme hesaplanmıştır. 
  + 100.000 * - 0,000009 = - 0,90USD 

  Taşıdığınız pozisyonun teminat bakiyenize etkisini Raporlar başlığı altındaki Para Hareketleri menüsünden izleyebilirsiniz.

  İşlem Takip penceresinde Açık pozisyonlarınızı kapatmak isterseniz, EUR/USD 100.000 alış ve EUR/USD 100.000 satış işlemlerinizin sol en baştaki kırmızı çarpı işaretini tıkladıktan sonra, sağ taraftaki parite kutucuğunu da tıklayarak, gerçekleştirebilirsiniz.

  Kapattığınız pozisyonların hesap bakiyenize etkisini, Raporlar başlığı altındaki Para Hareketleri seçeneğinden izleyebilirsiniz.

 9. Alınan Kişisel Verilerin Saklama ve Kullanım Koşulları

  • Tüm müşteri bilgileri güvenli bir veri tabanında tutulmakta olup, kurum çalışanlarının erişim yetkileri yoktur.
  • Müşterilerin anne kızlık soyadı şifreli tutulmakta ve kullanıcılara ekranda şifreli gösterilmektedir.
  • Müşteri kullanıcı bilgileri güvenli veri tabanında tutulmakta olup, çalışanlar tarafından görüntülenememektedir.
  • Güvenlik gerekçesiyle belirli periyodlarla müşteri parolasının güncellenmesi önerilmektedir.
  • Müşteri GSM, telefon, mail bilgileri gerçek ortam veri tabanında tutulmakta ve kullanıcılar tarafından ekrandan izlenebilmektedir.
  • Müşteriler kendi kullanıcı adı ve parolasıyla sadece kendilerine ait bilgileri izleyebilir, diğer müşteri bilgilerine erişemezler.
 10. Donanımsal ve Yazılımsal Gereksinimler

  Minimum PC sistem gereksinimleri

  İşletim Sistemi: Microsoft Vista/2008/7/8/10 versiyonları.

  *Mac OS'ta platformu kurmak için PlayonMac isimli açık kaynaklı yazılımı kullanmanızı önermekteyiz. PlayOnMac Mac OS işletim sistemi üzerinde Windows tabanlı yazılımların sorunsuz kurulumu ve kullanımı noktasında destek sağlayan Wine tabanlı ücretsiz bir programdır.

  İşlemci : SSE2 ve üstü destekli bir işlemci (Pentium 4/Athlon 64 ve üstü versiyonlar)
  1024 MB Ram
  256 Kbps İnternet Bağlantısı
  1024x768 Ekran Çözünürlüğü

  Mobil işletim sistemi gereksinimleri

  4.0.1 ve üzeri Android işletim sistemi

  7.0 ve üzeri IOS işletim sistemi